Angie Torres

Laiškas abiturientui

Psichoanalitikas K. Vries išskiria, kaip tragiška, kad taip skiriasi tai, kas esame, ir tai, kuo galime būti. Šis atotrūkis dalinai sukurtas nepasitikėjimo savo jėgomis ir iliuzijos, kad gyvensime amžinai, na gal daugiau nei 100 metų ir viską suspėsime. Bėgant metams buvusios galimybės pradingsta ir gyvenime ištartų „ne“ kiekis kuria siaurų galimybių tunelį. Apsiginklavus krūva pasiteisinimų, šis tunelis pradeda siaurėti mokykloje. Šiuo tuneliu autobuse važiuoja daugelis. Tik neaišku, nei kur tas autobusas važiuoja, nei kur sustos, o gal išlaipins? O galingas motyvavimo įrankis ­­– asmeninis tikslas – lieka užmirštas.

Konfucijus minėjo, kad išminties mokomės trimis būdais: pirma, mąstymu – tai kilniausia; antra, pamėgdžiojimu – tai lengviausia; ir trečia iš patirties – tai skaudžiausia. Šiandien gyvename geriausiais mokymuisi laikais, kai atsiveria neribotos galimybės tobulinti mąstymą. Popiet gali klausytis paskaitų Stanfordo universitete, o po poros spustelėjimų treniruotis naujausiose tyrimų laboratorijose ir tapti kuo nori. Seneliams šios galimybės buvo neprieinamos, tėvams labai sunkiai pasiekiamos, šiandien prieinamos visiems. Deja galimybės ir perspektyvos nėra viskas, ko reikia. Dar reikia noro ir tikslo. Filosofas S. Žižekas mini, kad mūsų norus ir gyvenimo tikslus diktuoja, kuria tai, ką matome per TV, PC, interneto ir kitas medijas. Tad mokyklos konkuruoja su facebook‘u, youtube, minecraft‘u ir kitomis pramogomis.

Ir čia reikia tavo tikslo! O koks asmeninis tikslas šį pusmetį? Gal „pasikelti vidurkį“, „išspausti dar pora dešimtukų“ ar „išmokti ko nors“. O gal patikėti savimi? Pradėk nuo tikslų ir iniciatyvos.

Atverk savo galimybes šiuo keliu:

Nr. 1. Tikslus formuluok konkrečius, pasiekiamus, tau svarbius ir nurodyk laiką, kada tai pasieksi.
Pasitelk SMART principus. S (specific), M(measurable), A(achievable), R(relevant), T(timed).
Nr. 2. Domėkis savimi, pažink save, savo stiprybes ir vertybes.
Nr. 3. Dalinkis savo tikslais, juos pasiekti gali tik tu, bet pagalbą juos įgyvendinti gali gauti iš daugelio.
Nr. 4. Kreipkis į mokytoją, klasės vadovą, psichologą. Jie tau gali padėti suformuluoti tikslus.
Nr. 5. Siek pateisinti savo lūkesčius, ne kitų.
Nr. 6. Ieškok savo pašaukimo, rinkis sritį, išbandyk save skirtingose veiklose.

Tai tikrai įmanoma. Šia vasarą Nacionalinės moksleivių akademijos sesijos dalyviams siūliau apmąstyti savo tikslus, vertybių ir gyvenimo lūkesčius. Labai apsidžiaugiau tarp daugelio mokinių tikslų radęs įrašų apie darnią šeimą, savęs pažinimą, aiškų matymą savo stiprybių ir galimybių.

Tikėk savimi. Tavo mokytojai ir tėvai tavimi labai tiki.

0 atsiliepimai

Rašyti atsiliepimą

Prisijunkite prie diskusijos
Dalinkitės savo žiniomis drąsiai :)

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas.